Kvalitní zvuková izolace je spolehlivým a osvědčeným způsobem, jak si ve svém bytu nebo domě zajistit příjemné pohodlí a ničím nerušený klid.

Zvuková izolace bytů

Specifika života ve velké metropoli se negativně odráží na celkovém stavu člověka. Nejde jen o to, že musíte každý den vstřebávat hlasité nejrůznější hlasité zvuky jako je ruch velkoměsta, cinkající tramvaj, dunící metro apod., ale neodpočinete si od nich mnohdy ani doma. V takovém případě je jedinou záchranou odhlučnění bytu. Čím kvalitněji je provedeno, tím více se u sebe doma můžete cítit útulněji a klidněji.

Jaké materiály k odhlučnění zvolit

K vyřešení tohoto problému můžete použít širokou škálu materiálů. Ty mohou mít 3 nejrůznější role, kterými je:

pohlcování zvuku (tzv. izolátory, které mají speciální buněčnou strukturu pohlcující zvuky, jejich rozptýlení a následní minimalizování)

odpuzování zvuku (odpudivá bariéra dokáže odrazit jakýkoliv hluk stejně tak jako zrcadlo odráží světlo).

Tlumič vibrací (liší se strukturou i principem fungování, dokonale zničí všechny vibrace, které vytvářejí značné množství hluku)

Pouze a jen kombinací těchto tří typů vzduchotěsných materiálů vám může zaručit kvalitní odhlučnění bytu, a to za příznivou cenu.

Základní doporučení pro odhlučnění bytu

Pro úsporu rozpočtu je potřeba věnovat pozornost promyšlenému výběru materiálů. Těch bude s největší pravděpodobností potřeba mnohem více, než by se zprvu mohlo zdát. Jsou to především lepící základy, tmel, sádrokarton, kovové profily a spousta dalších pomocných nástrojů a spotřebního materiálu. Bez toho se zkrátka neobejdete.

Pokud jste se rozhodli o provedení odhlučnění svépomocí, mějte na paměti, že bez důsledného dodržení technologie nemusí být finální výsledek tak efektivní. Dalším negativem je pak ztráta volného užitného prostoru v místnosti kvůli poměrně velkému rozměru zvukotěsného „koláče“. 

Poměrně běžným jevem jsou i opravy v novostavbě s realizací protihlukově izolačního prahu. To způsobuje skutečnost, že většina vývojářů nabízí budoucím majitelům možnost samostatně rozhodovat o všech dokončovacích materiálech.

Pokud máte naplánované opravy, budete stát před otázkou jak a kde skladovat různé věci jako spotřebiče, nábytek apod. Za zvážení stojí hned několik možností.

Kam dát věci při kompletní rekonstrukci bytu

Pokud máte naplánovanou rekonstrukci bytu nebo domu, pak budete nejspíš stát před vyřešením otázky skladování různých věcí jako jsou spotřebiče, nábytek apod. Za zvážení proto stojí hned několik možností, které mohou být ideálním a kompromisním řešením v takovýchto případech.

Začít život nanovo, s čistým štítem

Není žádným tajemstvím, že renovace a rekonstrukce je jedinečnou příležitostí, jak začít „život na novo“ nebo také s čistým štítem. Rozhodně se vyplatí začít designovým projektem, díky kterému si můžete přesněji určit, co bude nutné přesunout a přestavět. Díky tomu tak snáze zjistíte, co je v interiéru nadbytečné a s jakými věcmi se můžete definitivně rozloučit. Rekonstrukce jako taková je ideální příležitostí k tomu, jak se zbavit nepotřebných věcí, ať už darováním nebo prodejem.

Možnost kompromisu

Základním krokem je ochránit nábytek, spotřebiče a další věci kvalitním obalovým materiálem, a to ideálně v několika vrstvách. Nejprve použijte fólie, sáčky a poté teprve krabice. Důležité je dosažení maximální těsnosti. Místo uložení věcí musí být dohodnuto se zhotovitelem. Pokud provádíte opravy sami, pak stojí za to začít všechny postupy v takové místnosti, kde můžete v budoucnu uložit veškeré věci. Místnost by také měla být dobře izolovaná od zbytku bytu. Toto je nezbytné, aby stavební suť nepadala do otevřených oblastí.

Pokud byt prochází pouze kosmetickými opravami, lze věci jednoduše odnést do jiné místnosti. Nábytek je pak možné pouze přesunout třeba do středu místnosti či do vzdáleného rohu. 

Ideální možnost – převezení na jiné místo

Možnost převezení veškerého nábytku, spotřebičů a dalších věci se jeví jako ideální možnost. K takovému účelu poslouží třeba dočasný sklad nebo místnost pronajatá výhradně pro tuto příležitost (byt, místnost či nebytový prostor). Ideálně by to měl být prostor v těsné blízkosti rekonstruovaného bytu. Seznam služeb těchto společností zpravidla zahrnuje balení, nakládku a vykládku i přepravu věcí. Nevýhodou jsou ovšem určité dodatečné náklady. Při pronájmu prostoru je pak výhodou úspora na dopravě a skladování, nevýhodou může být nedostatečné zabezpečení.

Další zajímavé k přečtení: https://rekolux.cz/pomoc-pred-rekonstrukci-bytu-nebo-domu/