Art Deco styl

 

Jak už samotný název napovídá, jedná se o velmi umělecký a dekorativní styl bydlení. V současné době je rozšířen především v Evropě a USA. Nese rysy mnoha směrů, především kubismu, futurismu a secese. Ve své době se šířil společností díky posedlosti vším moderním, což bylo ovlivněno zejména novými vynálezy a rozvojem průmyslu. Ve svých počátcích se jednalo o styl velmi luxusní, určený především pro bohatou část obyvatelstva. Hlavními znaky byl vysoký lesk, jednoduché line, čisté barvy a hlavně dekorativní interiér. To vše ovlivněno uměním Afriky, Egypta a Orientu. Což má za následek spojení ornamentální sofistikovanosti, elegance a extrémní lesklosti povrchů navržené pro pohodlí a požitek z moderní elegance. 

Například ve Francii se jednalo o styl vysoce elegantní a luxusní, v bytech dominujícími vysokými stropy, ozdobnými štuky, koženými sedačkami a křesly, povrchy z bílého a černého mramoru, nábytkem z lakovaného dřeva, kdy se používají výrazné barvy, nábytek obecně ve vysokém lesku, mramorové nebo dřevěné podlahy v lesku nebo dlažba s abstraktními kompozicemi, lakovaná povrchová úprava dřevěného nábytku v černé barvě, chromované zdobení, sedací soupravy a křesla čalouněná bílou, vysoce leštěnou kůží s lakovanými dřevěnými rámy. Osvětlení v jednoduchých liniích, s akcenty materiálů jako je bronz. Široké uplatnění doplňků, jako jsou zrcadla s rámy z niklu, chromu, stříbra. A všudypřítomné geometrické line. 

Art Deco styl - RekoLux STAV s.r.o.

V tomto stylu musí vše dokonale ladit, každy detail, včetně takového, jakým jsou kliky u dveří. Jedná se o eleganci hladkých linií. Tento styl je odvážný, libující si v sytých a poutavých barvách jako je vínová, tyrkysová, antracitová, starorůžová, okrově žlutá, tmavě fialová, safcírově modrá nebo smaragdově zelená, luxusních a výrazných materiálech jako je samet a satén, exotické dřevo, perleťové , zrcadlové a chromované povrchy, kůže a kožešiny, zlaté detaily a mramor. Nic nezkazíte ani klasickými parketami, ovšem ve vysokém lesku samozřejmě. 

Do ložnice se hodí chromované noční stolky, tak jako hedvábné povlečení, měkký koberec nebo polštáře s geometrickými vzory. 

V koupelně nesmí chybět černo bílá barevná kombinace, případně modrá nebo zelená, vana na nožičkách umístěná v prostoru nebo klasické kohoutky, stejně tak jak chromované doplňky.

V obývacím pokoji je místo pro výrazné barvy, metalické povrchy, všudypřítomné lesklé materiály, chromované rámy, výrazné závěsné svítidlo, designové lampy a zajímavá zrcadla. 

Art Deco styl - RekoLux STAV s.r.o.

Kuchyň by měla být volena ve venkovském stylu. Luxusní povrchy jsou samozřejmostí, stejně tak jako mramor, metalické detaily, výrazné barvy a kontrasty.  

Pro osvětlení by měla být volena i stínidla dodávající hru světel, symetrické, geometrické tvary, chromové prvky a zlaté detaily. 

Jedná se o design velmi umělecký a proto využití renomované profesionální stavební firmy pro rekonstrukci bytu v tomto stylu je více než na místě. 

 

Autor textu – Stanislav Kupar